SZEPT
Domek z piernika
Biały domek
Atrakcje okolicy
Galeria zdjęć
Napisz do nas


Maria i Stanisław
Orłowscy
ORELEC 81
38-623 Uherce Mineralne


tel. (0-13) 46 18 217
693 126 381
601 234 486

 
Baseny kryte: Myczkowce 5 km, Polańczyk 10 km, Jawor 12 km, Ustrzyki Dolne 24 km.
Konie: Myczkowce 5 km (do jazdy pod wierzch oraz bryczki), Lesko 10 km, Serednica 20 km, Rabe 24 km
Wyciągi narciarskie: Na 22 znajdujące się w Bieszczadach w najbliższych okolicach dostępne są: Polańczyk 12 km, Lesko 10 km, Jawor 12 km, Zagórz 19 km, Ustrzyki Dolne 24 km, (Gromadzyń i Laworta), Ropienka 16 km, Bystre k. Baligrodu 24 km.
Wędrówki: Poznanie bliższej i dalszej okolicy ułatwiają znakowane szlaki turystyczne: szlak rowerowy "Zielony rower", szlak spacerowy "żółty" i "zielona" ścieżka przyrodnicza. Umożliwiają one odbywanie spacerów i wejście do lesistego pasma Żukowa z widokowymi polankami, ostoją zwierzyny płowej, dojście do wielu miejsc widokowych, obu bieszczadzkich jezior w Solinie i w Myczkowcach, poznanie bogactwa runa leśnego i ziół leczniczych, a także pomników przyrody i mieszkańców naszych lasów. Z gospodarzem - przewodnikiem beskidzkim - fotograficy i miłośnicy przyrody mogą się wybrać na wyprawę "śladami misia i wilka" lub na wycieczki krajoznawcze. Wytyczona sieć szlaków spacerowych wraz ze szlakiem rowerowym otacza wokół Orelec i pozwala na dotarcie do pobliskich miejscowości np. Myczkowiec, Zwierzynia, Leska, Uherzec, Olszanicy, Sfefkowej, Bóbrki, Soliny, a nawet przez Holicę (672 m), Równię i Gromadzyń do Ustrzyk Dolnych;
Odsłonięte szczyty z miejscami widokowymi np: Wierchy (481 m), Michałowiec (461 m) i Lesisty Koziniec (527 m) zapewniają wspaniałą panoramę na pasma Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, bieszczadzkie jeziora i najwyższe partie Bieszczadów.
Do Parku Krajobrazowego "Słonne Góry" z górskim szybowiskiem można dojść szlakiem spacerowym żółtym.
Do jedynego na Podkarpaciu rezerwatu faunistycznego "Bobry" w Uhercach (27 ha) - położonego w wyrobiskach żwirowych i meandrach rzeki Olszanki z rosnącymi na podmokłym terenie łęgami wierzchowo-topolowymi z wikliną, wśród których żerują bobry można dojść zielonym szlakiem spacerowym (10 km).
Duże kompleksy leśne pasma Żukowa i Kozińca (z projektowanym rezerwatem przyrody), ze zwierzętami leśnymi, ptactwem, bogactwem jagód i obfitością runa leśnego fascynują każdego przybysza swoim niepowtarzalnym urokiem. Bliższe ich poznanie i zwiedzanie połączone z odpoczynkiem zbieraniem jagód i grzybów - ułatwiają drogi leśne, po których można wędrować, jeździć rowerami górskimi, a zimą przemierzać je na nartach, sankach itp.
Miejsca do wędkowania: Stawy rybne w Orelcu ze smażalnią ryb (3 km), przełom Sanu w Zwierzyniu (6 km), rzeka Olszanka w Uhercach (4 km) Jezioro Myczkowieckie (4 km), Jezioro Solińskie (6 km).
Szybowiska:
w Bezmiechowej Górnej - 18 km - dojście szlakiem żółtym. Możliwość latania samolotem nad Bieszczadami a nawet zdobywania uprawnień pilota szybowcowego
w Weremieniu k. Leska - 12km - dojście szlakiem żółtym i zielonym.
Pomniki przyrody nieożywionej: Ostaniec ok. 2,5 m wysokości w lesie przy strzelnicy w Orelcu zwany "Kamieniem Oreleckim" (1 km), "Skałki Myczkowieckie" (4 km), "Kamień Leski" w Glinnem (8 km), "Wodospad na Olszance" w Uhercach (5km)
Zabytkowe pogórzańskie cerkwie drewniane z ikonami z XIX w. stulecia (dziś kościoły rz-kat) w okolicznych miejscowościach m.in. w Rudence, Stefkowej, Ustjanowej, Równi, Hoszowie, Rabem, Czarnej, Michniowcu, Krościenku, Łodynie, Liskowatem, Bezmiechowej, oraz we wsiach położonych wokół pasma Gór Słonych i kościółki drewniane z XVIII w. w Orelcu i Średniej Wsi.
Cenne zabytki architektury murowanej: np. Kościół z murem obronnym w Uhercach Mineralnych, kościoły murowane i sanktuaria Matki Bożej z ikonami w Polańczyku, Jasieniu oraz Zagórzu; pałac secesyjny w Olszanicy, ruiny zamku "Sobień" w Załużu i Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, synagoga w Lesku.
Muzea: Sanok - Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne ze zbiorem ikon oraz galerią malarstwa w zamku, Ustrzyki Dolne - Muzeum Przyrodnicze.
Malowniczy przełom Sanu w Zwierzyniu (pieszo 5 km) z ostoją czarnego bociana, czapli siwej oraz cennym źródłem wody leczniczej znanej już od XIV w. przy dawnym sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.